Зізнаюся, я спочатку не дуже розуміла, що саме взяла почитати. І анотація мені не допомогла: очікувала трохи іншого й мала певні упередження щодо книги. Прийшла до неї цікавим чином. Підписалася на сторінку видавництва «Дім Химер» у Фейсбуці, там виклали ілюстрацію Нати Фріден до книги з пропозицією «вгадати, що це». І я таки вгадала неістоту-коріння і його властивості. В голові промайнуло: «капець, ото бувають збіги», хотіла прочитати більше, але до купівлі справа не дійшла.
Потім стався «Степовий Бог» Євгена Ліра, в якому угледіла щось знайоме про порцелянові голови з анотації до попередньої книги «Підземні ріки течуть». Трохи повипитувавши у людей, дізналася, що книжки з одного всесвіту. І тільки потім я повернулася до «Книги вигаданих неістот». Якщо ви ще не читали її, то ось вам мої очікування/реальність.
Очікування: Бестіарій неіснуючих, але давно відомих істот типу мавок, чугайстрів, водяників.
Реальність: Йдеться про Край Снів, з якого до нас прориваються Кордонні пси, Заперечники, Місто темряви та інші цікаві неістоти. Автори характеризують неістот як те, що одночасно існує і не існує. Коли читала характеристики цих створінь, було враження, наче це щось нове і знайоме. Здається, що це істоти, про яких відомо усім, але про котрих мовчать. Бо якщо озвучиш щось уголос, то воно оживе і оселиться у твоєму світі назавжди.
Очікування: Неістоти – суцільна вигадка авторів.
Реальність: Частково – це так. А от чого я не очікувала побачити, так це документального підтвердження неістот у творах іноземних письменників, у свідченнях інших людей та у піснях гурту Radiohead. Одну неістоту навіть зображено на обкладинці альбому, але то не точно.
Очікування: Клішовані істоти з додатком «не».
Реальність: Переважно неістоти нестандартні, тому особливо цікаво читати описи і їхню взаємодію або вплив на людину. Є погані, є нейтральні неістоти. Описаний їхній зовнішній вигляд, хоча більшість його не має, живе у звуках, тінях і природі. Перелічені поради щодо нейтралізації жителів Краю Снів. Викликали дежавю розповіді про біг на місці, темне місто з блідими вогниками, дивний будинок, тіні. В моїх снах таке точно було, можливо, у ваших теж.
Очікування: Книга для підлітків або тих, хто вірить у сни і потойбічне.
Реальність: Скептикам і раціоналістам теж буде цікаво, я прочитала її повністю, згадувала дитинство і порівнювала сни. Свідчення і задокументована інформація від інших людей не дає піддавати сумнівам ці згадки. Власні сни натякають, що неістотам таки бути. Для скептиків книга виявиться пізнавальною історією, перемежованою з власними спогадами.
Книга має крутий шрифт, ілюстрації і купу цікавих історій ( я досі під враженням від «Птаха і його людини»).
Що робити після прочитання:
· Пошукати неістот у віруваннях інших країн або згадки про них в книгах чи культурах.
· Записати свої сни у нотатник для снів (його оформлено стилістично, як і книгу, але у наявності лімітована кількість)
· Прочитати ще книги з цього всесвіту:
Євген Лір - Трилогія «Хассара» (поки вийшов тільки «Степовий Бог»), «Підземні ріки течуть».
Кшися Федорович «Усе золото твоїх снів».