Соломійко не плач

Довжелезна чорна волосина плавала в тарілці вчорашнього супу. Лесик всіляко оминав її ложкою, аби не зачерпнути, та боявся вибрати. Бо раніше, коли виймав з тарілки цибульку, то отримав ляпаса від матері. А потім ще одного, бо голосно розплакався і розбудив Солю. Лесик ненавидів її. Не сестру, цибулю. Соломійка ще дуже маленька, і нічого не розуміє. Але вона часто кричить, плаче, та мати не сварять її за це.

Суп треба з'їсти весь, бо мати трудились, готували з любов'ю. А в тарілці його залишилось на ложки дві. Ну і ця огидна волосина. Лесик заплющив очі, зачерпнув, уявив як втягує спагеті. Не вийшло. Воно чіпляється до язика, лоскоче горло. Ковтає — та марно. Виблював прямо в тарілку. Закашлявся, аж очі засльозили.

З коридору почулись кроки. «Мати розсердяться» — подумав Лесик. Пальчиком, швидко дістав набридливу волосину, витер руку об штани, і давай хутко доїдати все з тарілки. Смак майже не змінився.

Але на кухню увійшли тато, і Лесиків погляд зачепився за вибоїну в стіні. Ще минулого року, тато, в пориві люті, жбурнули табуреткою з вітальні, та пролетіла через коридор, і вже в кухні вперіщилась в стіну, та розсипалась на друзки. Тоді, мати були вагітні, і сварилися з татом ще частіше ніж зараз. Але тато жаліли вдарити її, то й переводили злість на меблі.

Лесик понуро схилив обличчя, аби сховати зачервонілі оченята. Та першим ділом, тато зазирнули до холодильника. Дзенькнула скляна пляшка, пшик зірваного корка, кілька ковтків. Між молоком та компотом, тато завжди обирали пиво — це його заспокоювало.

— Лєра! — закричали тато перед відкритим холодильником. — Це що, остання пляшка?! Я ж казав купити ще.

Мати якраз мали годувати Солю, й вкладати її на обідній сон, тож промовчали. Тато дуже не любили коли йому не відповідали. Грюкнули дверцятами холодильника, і пішли до спальні.

Почалося.

Спершу, нерозбірливо бубонів татів бас, потім заплакала Соля, а тоді вже не стерпіли й мати. Дарма тато пішли туди, насправді мати кричали набагато гучніше, а іноді так, що й слова не вставиш.

Коли батьки сварились, Лесик ховав голову під подушку, і міцно притискав кулачками до вух. Так він майже нічого не чув. Але зараз, за те що з'їв суп, чекав материного дозволу піти погуляти. Стасик і Володька, з сусіднього під'їзду, розказували, що бачили як авто на дорозі збило собаку, та від удару вилетіла за обочину. Лесику хотілось глянути.

— От ніколи в тебе той рот не закривається! — чулось зі спальні: мати вміли роздрочити тата. Далі якесь шарудіння, глухий удар, щось впало. І тиша. Ну майже, тільки Соля продовжувала ревіти. Тато завжди вміли заспокоїти матір. Після чого вийшли до вітальні, загомонів телевізор.

Слідом вибігли й мати.

— Лесику, посидь з сестричкою, — влетіли вони на кухню, — мені треба вийти в магазин.

— Але ж я хотів піти погуляти, — невдоволено відповів той, і демонстративно підсунув порожню тарілку.

— Я миттю, туди й назад, — говорили мати вже крізь зціплені зуби, тож Лесик розумів — краще не сперечатись. Мовчки покивав головою, і пішов до спальні.

Двері обурливо скрипнули, мати вийшли з квартири.

Лесик взявся гойдати колиску, і думав про те, що зовсім скоро, сам зможе ходити до магазину татові по пиво. Цієї осені він піде в перший клас. Ще цікаво чи довго валятиметься за обочиною мертвий собака, чи може його вже прибрали? Коли померла бабця Інна, її тіло лежало у вітальні на столі три дні, і всі сусіди приходили подивитись. Та найбільше, цікавило коли Соломійка хоч трохи подорослішає і перестане кричати. Гойдання не допомагало, сестра все плакала, і Лесику хотілось лиш сховатись під подушку, аби не чути її крику. Але повторив татові слова:

— От ніколи в тебе той рот не закривається! — і зробив навпаки. Вхопив подушку та накрив нею сестричку. Стало тихіше. Притиснув руками — плачу майже не чути. Тримав так аж доки Соля не стихла зовсім.

Лесик сів на край ліжка, і став чекати матір. Серце калатало, кров гупала у скронях, але забрати подушку боявся. Що як Соля прокинеться і доведеться знову слухати її плач. Навпаки, кинув зверху ще одну.

Мати не квапились. Та коли нарешті зашурхотів ключ в замку вхідних дверей, Лесик швидко прибрав подушки на місце.

— Мамо, можна мені тепер погуляти? — Вибіг він в коридор, — Соля спить. Заснула міцно.

Знаходиться в групах

Прийом оповідань: Допущені на конкурс
Другий етап: Персонал Umbrella
Історія статусів

16/05/23 02:35: Прийнято на конкурс • Прийом оповідань
17/05/23 04:48: Грає в конкурсі • Перший етап
23/05/23 23:00: Грає в конкурсі • Другий етап
30/05/23 20:00: Фіналіст • Фінал
01/06/23 22:00: 3 місце • Фінал

Коментарі 82

1
Дякую всім що читали, коментували🖤

Руці ніяк не доходять відповідно вести сторінку створену вже майже рік тому, але зараз мотивації маю однозначно більше:)
Шукайте мене тут:
https://arkush.net/user/2830
1
Кількість Соломій серед переможців насторожує))) Вітаю, дорогий Чабане, прийшла до вас на Аркуш :)
2
Взаємні вітання. Про Аркуш, якщо не помиляюсь, знайшов вас ще з взаємопідписки на ФанАрку. А за Соломій не переймайтесь, принаймні моя вже не прокинеться😈
1
А моя вже наче і не Соломія :)
Все правильно ми знайшлися, треба кучкуватися в тому жахливому світі)))
3
Не знаю що вам сказати любі аноніми) Задуму сплагіатити щось звісно не було, але прочитав "спати хочеться" і звісно, мені теж щось перегукується. І в мене і в Чехова оточення породжує монстра. Лише в Чехова оточення панське, а в мене типова неблагополучна сім'я. Мотивацію монстра там, можна пояснити фізичним виснаженням; в мене ближче до сучасних регалій, нагадує становлення маньяка (навіть з'являються деякі думки, як можна продовжити історію)
А ще там є колисаночка люлі люлі налетіли гулі. І взагалі дуже багато історій перегукуються, адже стільки вже написано. Щось мені Євробачення нагадало, коли стільки вже переспівано, і певні мотиви нагадують мотиви старіших пісень.

І ще трохи передісторії. Оповідання виникло зі сценки з волосиною, а ще була демонічна сутність, чи то просто голос, який підказував дитині робити пакості. Реалізація демона зазнала краху, і я просто прибрав його. Далі дитина мала увібрати весь негатив своєї сімейки, і реалізовувати його десь за межами дому. Наприклад на Стасику і Володці. Але це перехід на іншу дію, сцену, і не вистачило б обсягу. Аж тоді з'явилась Соломійка, аби не виводити героїв з дому.
Updt: Єдиним таким зворотом, мало бути привернення читача до того, що щось лихе станеться при сварці батьків. Але цей момент в коментарях відмітив лише Огризок, тож не певен, на скільки добре воно спрацювало.
Тайтаке
1
Ча-ча-ча!!! Я, як анонімус, запевняю - жодного звинувачення у плагіаті, просто це як з жартами - коли знаєш фіналку, то не смішно. А тут вийшло не страшно. Дяка за оповідання і розгорнуту відповідь:)
0
Хоча анонімус з мене ніякий, буду Кажанчиком краще, цьомики. Повний деанонімус:):)
2
Ай, ну це вже справа смаку. Тобто не оспорю те, що саме налякати/здивувати читача є основною запорукою отримання того самого враження "вау". Проте, далеко не єдиним чим багатіє жанр жахів. Є ще огида, неспокій, тривога, дискомфорт, емпатія...
0
Тоді 100%! Було відчуття, наче цукерочку поцупили)))
0
Упс. Початок крутий, але розв'язка дуже нагадала оповідання про дівчинку, яка була змушена доглядати немовля і щоб поспати, зробила те ж саме, що і Лесик...
0
І написав його якийсь Достоєвський наче
0
А. П. Чехов, "Спати хочеться", вперше опублікований 25 січня 1888 року. Чувак умів у побутовий горрор)))
1
Сильне оповідання насправді.
Просте як свиня, але працює. Хоч не страшне, але неприємний післясмак лишає.
1
Оповідання просте, але завдяки тому, що воно дуже добре написане в контексті світосприйняття хлопчика, його реально можна назвати якісним. Від того ніби звичні обставини стають справді страшними, а фінал, де герой душить сестричку жахає саме не усвідомленням дитиною своїх дій і його викривленим ставленням до насилля, що породжує щось хороше, а саме заспокоєння матері. Хоча навіть з цим ви граєтеся, адже не даремно хлопчик приховує свої дії і проситься потім відразу надвір. До того ж ви тут ще й додаєте його роздуми про смерть і, взагалі, нелюбов до сестри. Тобто цілком можна трактувати, що він таки десь розуміє, що зробив щось неправильне, а тому намагається втекти.
1
Ви дуже добре відчули текст, і дякую що ділитесь враженнями! Так, текст простий і я точно не очікував такого бажання читачів покопирсатись в психології) Що до викривленого ставлення до насильства, я би лише додав і любові. Вже на початку говоримо нібито Лесик любить сестру, але відчувається заздрість що за плач її ніяк не карають. Лесик може відрізнити звук удару за стіною, але говоримо батько заспокоїв матір (а не побив). А що до того, що намагається швидше втекти, то такого не задумував)) Він з самого початку хотів глянути на того пса. Але хід ваших думок мені подобається 😉
1
Часто оповідання вважають хорошим, бо воно має неочевидні варіанти "на подумати". Такі собі міні трактування крок вліво, крок вправо, що дозволяє різним читачам прочитати по різному. Від того й майстерність автора прослідковується, чи то вдачливість)) Адже іноді ці варіанти з'являються самі по собі(було таке на власному досвіді))
1
Серед ваших творів реалізація мені найбільше сподобалась у цьому. У Хрипі був непересічний сюжет, фантастика, яку я полюбляю, і вам ще вдалось вплести релігію і містику, що для мене було вау-ефектом. Але там відчувалась якась сумбурність, було важче продиратися крізь події. Здається історія була завелика для конкурсних рамок, хоча ви добре впорались з її втисканням.
Тут же все добротно скомпановано і обіграно. Історія така реалістична, що аж занадто (мені коли своя волосина в рот попадає блювати кортить, не знаю, як бідна дитина це витримала). Хочу відмітити гарне нагнітання і підведення демонстрацією буденного життя хлопчика до такого небуденного вчинку.
Погоджуюсь з коментарями Анального Лиходія щодо поїдання блювоти. Та нехай, можна списати на художню реальність, тим більше цей епізод, здається, вставлений з конкретною метою – для підсилення емоції, викликати у читача огиду. І ще погоджуюсь щодо усвідомлення смерті Лесиком. Ваше пояснення щодо психічного стану хлопчика цілком логічне, та, можливо, варто його ввести якоюсь деталлю (постійне смикання ногою, нездатністю дивитись в очі, щось таке дрібне).
Та такі деталі вже деяка прискіпливість. Історія викликає довіру, Лесику, а потім і Солі співчуваєш, а наприкінці мені мало не почувся вереск матері, бо можна яскраво представити, що буде далі
1
Дякую!
Та яке смикання) ну ви шо)
Вам Бабай хоч молока доливає за такі великі відгуки?)
1
Молоко - це натяк на мою вередливість?)) Щоб написати багато - багато розуму не потрібно, а ось щоб скоротити - треба постаратись)
Мені просто подобається розбирати твори і свої враження від них. І сподіваюсь, комусь цікаво чи корисно це читати)
1
Нууууу) може чуть) але то суб'єктивно сужу по собі) я б лінився стільки писати та й часу нема)
Ну коли подобається то продовжуйте)
...
Шо і конфети одненької?)
1
Часу ніколи нема, навіть коли є. Дуже дивно, але чомусь так і працює...

Нєєє, конфети на Хелловін тільки видають. Може шоколадну медальку після вильоту вдасться заслужити) В правилах про якісь можливі заохочення писали. Проте, ключове слово "можливі")
1
Це вау! Добре написано, легко читається, моторошно, бо, на жаль, життєво.
Чудове оповідання)
1
Прекрасний твір! Правда, назва це жирнючий спойлер. Особливо сподобалася третя особа множини щодо батьків. Така рідкість і дуже важлива особливість, яка підігріває антураж.
То собака ще лежить?
0
Андрій лежить.
Назва це болючий мозоль для мене, завжди. Не давіть)
Дякую!
1
Уууухх який твір)
Як тонко ви це зобразили й обіграли, цих всіх демонів, які живуть в людських тілах. Як ви вміло переплели деталі та спогади, створюючи атмосферу.
Вашому твору віриш. Однозначно віриш.
Лайк!
1
Жах який! Чудово описані внутрішні роздуми дитини - всьому вірю. Деталі розкидані саме там, де потрібно, персонажі не перевантажені описами.
1
Моторошно! Чудові деталі, відразу перед очима постає життя цієї сім'ї, класичний конфлікт і несподівана кінцівка - я думав тато прибили когось.
1
Деталі — добре: вибоїна від стільця, цибуля, а волосина запам'яталася, напевно, всім читачам. Батьків дитина навіть подумки називає на ви, цікава деталь, додає реалізму, адже справді є такі сім'ї, нехай їх і одиниці.

З часом усе добре: якщо зараз Соломія мала, значить, минулого року мати була вагітна; матір ходить у магазин не вічність, а якраз скільки треба (бо тут в одному з оповідань демонічна бабка виходила з хати за сокирою десять хвилин, буває всяке).

Наростання напруги — добре: спершу нам просто неприємна волосина, потім жахають стосунки в сім'ї, ну і фінал — тут усе ясно.

Діалоги в порядку, повторення сином репліки батька працює як треба й підводить до кульмінаційного жахаючого моменту.

Чудовий момент (не знаю, навмисно це так чи ні) — що Лесик як інструмент захисту не вперше використовує подушку. Спочатку він ховає під неї голову, коли батьки сваряться, а в фіналі водночас затуляє себе від криків сестри й захищає її від батьків і жорстокого світу — у моторошний спосіб, та захищає. Якщо втеча під подушку в середині тексту не просто так, а як підготовка до фіналу — браво, працює чудесно.

***

Що працює не на користь історії: пояснення, чому Лесик не витягає волосину. Адже матері в кухні навіть близько немає, далі ми бачимо, що вона десь у кімнаті годує й вкладає спати сестру, і Лесик це добре знає. Як показує практика спілкування з дітьми такого віку, якщо їм щось не подобається, забороняй чи ні, щойно відвернешся, зроблять по-своєму. Навіть такі залякані.

"Виблював прямо в тарілку... і давай хутко доїдати все з тарілки. Смак майже не змінився" — повірте, смак зміниться кардинально. Просто повірте, на собі не пробуйте. Якщо спробувати з'їсти з тарілки блювоту, це викличе ще більший напад ригачки.

"авто збило собаку, та від удару вилетіла" і "за обочиною мертвий собака" — собака у вас то жіночого роду, то чоловічого (правильно чоловічого). "Обочина" — узбіччя, кілька разів повторюється.

З комами у вас така біда, що аж страшно. Якщо ніяк не даються, просіть когось прочитати й повиправляти, псує враження від хорошого тексту.

Лесику скоро в школу, отже, йому 6–7 років. Я всіма силами намагаюся повірити, що зачмирена дитина не відає, що творить, але в нього серце калатає, кров гупає, тож хлопчик точно усвідомлює, що не просто присипає сестру, ще й потім прибирає сліди злочину, кладе подушки на місце, як до цього витирав руку об штани, ховаючи свій "грішок" з волосиною. Не впевнений, що достатньо вашого пояснення — розуміє, що щось не так, та поки не визнає вбивства. Плюс це таки повертає нас до волосини: якщо він здатен на таке, коли мати не бачить, то волосину б уже точно витягнув, а в поєднанні ці два епізоди створюють деяку дисгармонію.
1
Ох ти шо ти шо))) Дякую за такий детальний фідбек! Дуже приємно що ви підмітили всі дрібні моменти, які мали вплив; а значить майже все що задумав показати зіграло роль. Про смак, це мабуть якраз той момент який зіграв бумерангом в реалізмі. Задумувалось показати, що і до того суп був огидний, смак звісно змінився. Ну але якщо це впало в око, треба перефразувати, дякую. Відчуваю що трохи аж зарумянів, що пропустив такі помітні чортики як рід собаки, дякую що вказали!
Оповідання починається з такого собі огидного моменту, і перша думка в читача це - так а нафіга? Без пояснення було би взагалі не комільфо, якщо задум полягає продовжити балансувати в реалізмі, і показати Лексика жертвою.
І чесно кажучи, навіть я сам не намагався дати таку глибоку оцінку свому персонажу😅. І не думаю що треба. В будь якому випадку, не треба розглядати Лексика як пересічного хлопчика дошкільного віку. Подібне виховання явно спричинили розлади психологічної поведінки дитини. Якщо він здатен на таке, то цілком можливо він би й докинув ще кілька волосин сам собі в суп, аби перевірити чого ж не вийшло з першого разу 😅.
1
Це правда, від дитини з психічним розладом надлогічної поведінки чекати, мабуть, не слід. Я б у епізоді з волосиною тримав матір неподалік, типу для контролю, а потім би вона пішла годувати Солю. Або батько би поруч був, і хлопчик теж боявся витягти волосину, щось таке. Хоча загалом це можна пояснити тим, що дитина залякана до краю, а в фіналі в нього просто дах зносить, що таке робить. Все одно історія хороша — з літературної точки зору, звісно.
1
Дякую. Вони не далеко, за стіною, і в будь-який момент можуть увійти. Подібні маніпуляції доречні вцілому, проте, зайти-вийти, це додаткові дії, слова, котрі либонь не влізуть в дозволений обсяг.
2
Задум хороший, завжди такі життєві історії найстрашніші. Але мені трохи було занадто багато експозиції, а от кінець виявився коротким і швидким. А саме там варто би наростити напругу і драму.
1
Не зовсім певен що правильно вас зрозумів, але я подумаю, що можна було б зробити. Дякую)
1
Вітаю)
Із ваших оповідань це вражає найбільше. Воно гладко виконано, в одному стилі, все ясно та зрозуміло. Суто суб'єктивно я не фанат такого жанру: безрадісного, безнадійного трешу бідного району. Бо я особисто для себе не можу провести межу: це обігрування реальності чи опис жорстокості заради жорстокості. Питань до вас немає, бо заходимо в невизначену область смаківщини.
Технічно, всю палітру негативних почуттів вам вдалося вмістити в коротку історію та майстерно вписати.
1
Ех, сумний твір вийшов, але атмосферою прониклася. Шкода, що це, мабуть, найбільш реалістична тема для оповідання і таке часто і в життє трапляється( але написано вдало, сподобалось
1
Часто?) Веселе у вас життя))
Дякую за відгук)
1
Аби мене змушували їсти суп з волосиною🤢, то і моя рука потягнулася б за подушкою)
Текст добрий, завдяки волосині буду його згадувати на снідання та обід.
Сюжет класичний і певною мірою передбачуваний (це не мінус, на конкурсі фактично немає непередбачуваних фіналів), але я так і не знайшла у тексті відповіді на питання, чому у назві після Соломійко немає коми😆
1
Ааа, це типу та, як її... алюзія на волосину)
0
Без алюзій, люблю жерти розділові знаки, маю таку слабкість, пробачте)
2
Ваш твір дуже якісно зроблений. Та частина про волосину і їжу, навіть сильніше травмує, ніж дії хлопчика. Ви показали, як правильно загорнути соціально важливу тему у художні прийоми, щоб обійтись без моралізаторства.
1
Вау, через токсичне виховання з боку батьків вийшов такий сумний фінал. І що ще найсумніше, то Лесик так і не зрозумів, що він насправді накоїв (
Дякую за твір;)
1
Про «не зрозумів» тут скоріше в такому віці важко дати обґрунтовану оцінку ситуації, але Лесик бачив вже мертвих, і емоційно (кров гупала у скронях) він розумів що зробив щось більше, страшніше...просто поки не визнавав, якось так.
Дякую за відгук
1
Гарна робота, автору наснаги і нехай щастить)
1
Це прекрасна робота. В мене немає слів, щоб описати. Тільки купа емоцій
1
Емоції це ж добре! Дякую за щирість