("Листопад". Гидкий і прекрасний)

Холодної ночі листопада, коли гілки шкребуться об вікна, як пазурі невідомих почвар, саме час заглянути в глибину архетипів. Мало знайдеться фільмів, які зараз експлуатують народні перекази, легенди та народну демонологію.

Стрічка «Листопад» є яскравим представником такого жанру. Це авторське кіно, яке шедевральне своїм реалізмом, а конкретно - відсутність комп'ютерної графіки. Таке буває нечасто, але час від часу народжуються такі геніальні фільми.
Тепер є і фільм «Листопад». Зняв його естонський режисер Райнер Сарнет, за операторську роботу відповідав Март Таніель, котрого, між іншим було висунуто на престижну номінацію американської спільноти операторів ASC.

November034.jpg

То до чого це я пишу ? А до того, що фільм знято дуже красиво. Кожен монохромний кадр можна роздрукувати і відправляти на фотовиставку чи повісити на стіну для насолоди дійсно естетичним мистецтвом.
А ще він повертає пам'ять про лялькові жахіття Яна Шванкмаєра, а іноді нагадує сюрреалізм Ґая Меддіна.

Про фільм.
Він дивний. Він не страшний, а химерний. Як сільські оповідки про голоси з туману, чортів, що живуть у покинутих млинах, тіні мертвих, чи то нечисту силу, яка ховає скарби.
Усі жахіття, які показані в фільмі, засновані на народному фольклорі, на тому, що вірили і боялися – потойбіччя, гості з того світу, побутова магія та химерні оповідки. А ще - журба, яка майже вибиває сльози, коли торкаєшся до того - старого, сільського, архаїчного та фольклорного.

Все це є в «Листопаді», а також багато чого цікавого і дивного:

  • Такі собі "кратти", подоба ґолемів, які допомагали селянам в роботі,чиї душі за допомогою хитрості було видурено в чорта;

  • Морова діва, яка обертається то на козу, то на чорну свиню, яка разом з поцілунком дарує чуму.

  • Процесія мерців, яку відзнято в красивих кадрах нічного цвинтаря.

97712eb700c5285d6eb98061042cb7d7.jpg

Якщо читали етнографічні праці з побутової магії, чаклунства в українському селі, то будете приємно здивований схожими езотеричними мотивами і принципами естонців та українців. Перехрестя, чорти, демонічні слуги, які вимагають праці, перевертні та відьми.
І це не вигадка автора фільму, а реально існуючий пласт вірувань, котрі охоплюють різні століття та культури.

«Листопад» - це магічний реалізм, окультний сюрреалізм, притча і метафора, арт-гаус, стенографія фольклорних символів, і просто гарний фільм від початку і до кінця.
І коли я ліг спати після перегляду фільму, сон продовжив фільм.
Візуально та сюжетно.

15619304741194791327noyabr1.jpg

Подобається проєкт? Ви можете підтримати нас, всі кошти підуть виключно на розвиток «Бабая»

Бажаєте опублікувати свої матеріали? Пишіть нам на пошту: