

Ця чарівна історія поєднала у собі елементи фольклору, готики, магічного реалізму і трилеру. Місцями здається, начебто ти блукаєш в темній казці Братів Грімм. Книга, закривши яку, продовжуєш відчувати аромат диму і гнилого лісу, запах білої квітки-падальниці, що тхне трупами і проростає на тілах дівчат. Історія, яка має свої запахи, символи і післясмак, яку сміливо можна назвати атмосферною.
Англійською назва «House of Hollow», де «Нollow» – це прізвище сім’ї, але воно перекладається, як пустий або брехливий (а ще може вживатися як «викопувати»). Всі ці значення - влучні і невеличкі підказки.
Коротко про сюжет
Три сестери зникають на порожній вулиці і з’являються лише через місяць. Кожна має на шиї поріз, зашитий нитками, а одна тримає в руці древній ніж. Цей поріз не давав мені спокою, він виявився важливим пазликом і основною відповіддю на питання «що ж сталося?». Дівчата змінюються – волосся з темного стає білим, а втрачені молочні зуби знову опиняються на місцях.
Наступні десять років життя дівчат нічим не вирізняються, якщо не рахувати самогубства збожеволівшого батька. А потім одна з сестер знову зникає. І від дня першого зникнення вона пам’ятала набагато більше, ніж менші сестри.
Я боялася, що буде якась історія про гламурних дівчат, бо після зникнення у них з’явилися дивний магнетизм і потойбічна сила підкорювати волю інших людей. І користалася цим переважно старша сестра для самозахисту або захисту сестер. Усі три сестри кардинально відрізняються і кожна бореться зі своїми травмами по-різному. Старша пірнає в кар’єру, середня заливається алкоголем, а менша намагається вести себе так, наче нічого не сталося і найбільше переживає за гіперконтролюючу матір.
Про тропи
Мій улюблений троп, коли у трилері є певне містичне нагнітання, а потім автор виходить в реалізм, пояснюючи все науково та логічно. Тут же нам спочатку пояснюють все логікою, але що далі читаєш, то більше сумніваєшся в реальності, яку тобі зображують. Сестри Голлоу повернулися не такими, як були. І тут справа не тільки в їхній психіці, скільки в зовнішніх змінах, волоссі та зубах. Лікарі заспокоюють батьків - діти могли всивіти через стрес. Зуби виросли. А психіка і провал в пам’яті у дівчат – наслідок стресу, захисної реакції мозку і ПТСР. На початку, збираючи частинки інформації і підказок, які читачу лишає авторка, коливаєшся між містичним і логічним поясненням.
Історія має й іншу цікаву особливість – коли ти спочатку співчуваєш головним героям, а потім вже не знаєш, на чий бік пристати. Бо подробиці, які поступово випливають і нанизуються на нитку слідства, стають дедалі страшнішими.
Загалом розкидано багато гачків і натяків, які авторка так обережно розкриває, що я розгадувала більшість буквально за розділ до того, як про це буде сказано в тексті.
Фольклор
Куди могли подітися діти з вулиці, де немає закутків? На цьому моменті згадують про двері на згарищі, які ще існують, але вже нікуди не ведуть. Чи таки ведуть? Є посилання на книгу про Нарнію, на фольклор, як він обігрується у казках та спроби пояснити, звідки то все з’явилося.
Мені сподобалася згадка про хлібні крихти. Під час зникнення дівчата розкидали свої, наче хлопчик і сестра з казки, аби повернутися назад. Подібні лишає зникла старша сестра, бо знає – сестри будуть шукати. А я, як читачка, йшла тими хлібними крихтами, щоб підтвердити чи спростувати свої здогадки.
Дівчат переслідує загадковий чоловік з бичачим черепом на голові, наче Мінотавр, що втік зі свого сховку. Я ще загадувалася: невже він прагне повернути когось до лабіринту? Майже тепло. Взагалі гралася в тепло/холодно, цікаво було розуміти, чи зможу я розкрутити це все власними силами.
Про основну фольклорну згадку я змовчу, аби не спойлерити. Але це дуже популярна історія у англійців, а може і у інших націй. Вона лежить в основі роману, а авторка так склала її, щоб витягнути з читача якомога більше емоцій.
Символи
У свідомості старшої сестри лишилися спогади про дивне місце, в якому побували дівчата. Модельний «Дім Голлоу» переносить спогади зі свідомості дівчини на химерний одяг з вшитими секретами, дивними символами і ароматом, який розкривається через особливі ампули.
Труп чоловіка в квартирі сестри, сира стіна і навіть фото дівчат вкриваються білими квітками-падальницями, тому трупний аромат періодично з’являтиметься в книзі. Це був моторошний елемент, особливо, коли дівчата почали витягувати квітки з зашитого порізу на шиї.
Дим нагадуватиме про двері зі згарища, крізь які проходили дівчата. І про світ, що заблокувала підсвідомість як травматичний спогад.
Згадується українка Юлія Василік. Вона також зникла, а потім повернулася з кривавими рунами на тілі.
Основна тематика
Як далеко ви зможете зайти, аби захистити рідних?
В цьому питанні настільки розмито кордони, що ти постійно сумніваєшся в моралі і діях персонажів та не завжди знаєш, на чий бік пристати. У післямові авторка ділиться, що попри темряву сюжету хотіла розкрити читачу глибину зв’язків між сестрами. Вона була старшою з трьох сестер, і багато моментів про взаємини між дівчатами списано з дитинства письменниці.
Тригери
Бодігорор, самогубство, вбивства, викрадення, згадки про наркотики і алкоголь
Висновки
Якщо ви бажаєте пірнути в темну казку з неймовірним фольклором, провести розслідування разом із персонажами і засумніватися в своїй адекватності та почуттях – ця історія для вас. Перегорнувши останню сторінку книги, ви усвідомите, що історія залишила на вас свій відбиток.
Читайте похмуре від видавництва «Віват».
Приємних нічних кошмарів.